Skip to main content

Potvrzení o bezdlužnosti je mnohdy vyžadováno zejména před uzavřením smluvního vztahu. Předložením takového potvrzení je jedna smluvní strana schopna ověřit si, zda osoba, se kterou hodlá do smluvního vztahu vstoupit, nemá žádné dluhy a je důvěryhodná. Potvrzení o bezdlužnosti se pak předkládá například pronajímateli, zaměstnavateli či bankovní instituci.

Jednou z možností, kde získat potvrzení o tom, že daná osoba nemá dluhy, je nechat si zpracovat výpis z centrální evidence exekucí, která spadá do působnosti Exekutorské komory ČR. Z informací uvedených v centrální evidenci exekucí lze zjistit, zda je na konkrétní osobu uvalena exekuce, jaký exekutor má evidovanou exekuci na starost, výši dluhu a datum začátku i přerušení exekuce. O výpis lze požádat přes webové stránky www.ceecr.cz, osobně v sídle Exekutorské komory ČR anebo na pobočce Czech POINTu. Cena za jednu stranu výpisu z evidence je 50 Kč.

Informace o bankovních úvěrech jsou evidovány v Bankovním registru klientských informací (BRKI). BRKI zprostředkovává údaje o platební morálce klientů a jejich bonitě. Služby BRKI jsou využívány zejména při vyřizování žádostí o hypotéku či úvěru. Výpis z registru BRKI je možné pořídit online, přičemž služba je zpoplatněna částkou 100 Kč.

Obdobně jako BRKI funguje i Nebankovní registr klientských informací (NRKI). NRKI ovšem na rozdíl od BRKI eviduje všechny informace o nebankovních půjčkách fyzických i právnických osob. Výpis z registru NRKI je možné také pořídit online, a to opět za částku 100 Kč.

Potvrzení o bezdlužnosti lze získat rovněž od státní instituce, a to:

 • Zdravotní pojišťovny
 • Finančního úřadu
 • České správy sociálního zabezpečení
 • Celní správy

Zdravotní pojišťovna vydává potvrzení o tom, že osoba žádající o potvrzení o bezdlužnosti nemá žádný dluh na zdravotním pojištění na základě žádosti pojištěnce učiněné prostřednictvím formuláře. Formulář je možné zaslat pojišťovně poštou, datovou schránkou či na e-mail zc.pz1691075064v@anl1691075064etado1691075064p1691075064.

Finanční úřad vydává potvrzení o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu zejména v případech snahy OSVČ o získání podnikatelského úvěru. Toto potvrzení lze získat prostřednictvím online portálu Moje daně.

Výpis o bezdlužnosti od České správy sociálního zabezpečení mohou potřebovat OSVČ a podnikatelé, kteří mají zaměstnance. Tento výpis obsahuje informace o nedoplatcích na sociálním pojištění a lze jej získat prostřednictvím online formuláře.

Potvrzení o bezdlužnost lze získat také od celního úřadu, který eviduje informace o tom, zda nemá žadatel nedoplatky u celních úřadů. Žádost o výpis se podává na spádové pracoviště celního úřadu podle trvalého bydliště žadatele. O potvrzení lze žádat prostřednictvím online formuláře nebo pomocí datové schránky.

Potřebujete poradit?

V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat.

Zajímají vás poskytované právní služby?

Máte dotazy k poskytování právních služeb nebo hledáte právní pomoc?

Vyplňte všechny údaje a uveďte s čím vám můžu pomoct. Můžete mě kontaktovat i na tel. čísle +420 735 078 227


  Odesláním formuláře souhlasíte s ochranou osobních údajů

  JUDr. Natália Némethová, advokátka

  Potřebujete právní radu?
  Naplánujme si schůzku.

  Stačí když vyplníte kontaktní formulář. Vyplňte všechny údaje a jednoduše popište váš problém.

   Odesláním formuláře souhlasíte s ochranou osobních údajů

   JUDr. Natália Némethová, advokátka
   JUDr. Natália Némethová

   Jsem advokátkou působící v Brně a okolí. Své studium práv jsem úspěšně absolvovala na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně v roce 2018. V roce 2021 jsem na této fakultě úspěšně složila rigorózní zkoušku z oboru mezinárodního práva soukromého a získala tak titul doktorky práv.